Projekt Bartimej

Projekt ”Bartimej“ ove se godine, provodi u razdoblju od 27. lipnja do 1. srpnja 2022 u suradnji sa zakladom socioMovens – socijalnog instituta biskupije Paderborn, zajednicom Fazenda da Esperanza – koja brine o ovisnicima, Drugom gimnazijom Varaždin, Nadbiskupskom klasičnom gimnazijom Zagreb te Povjerenstvom za pastoral osoba s invaliditetom i njihovih obitelji Varaždinske biskupije s ciljem da se mlade osobe senzibilizira za rad s osobama s invaliditetom.

Na poziv svećenika, našeg dugogodišnjeg prijatelja i volontera, g. Leonarda Šardija, UGsO Zagreb rado se odazvala suradnji i organizirala susret mladih varaždinaca s našim članovima kako bi mladi „iz prve ruke” čuli o izazovima s kojima se suočavaju gluhoslijepe osobe.

Usprkos temperaturi od 35° naši su članovi strpljivo odgovarali na pitanja, upoznali se sa svakim učenikom i doslovno satima razgovarali. Za tu priliku su nam gdin Filip i gđa Katarina iz Remetinečkog mjesnog odbora ustupili prostor, klupe,s tolove i time nam omogućili da se svi ugodno smjestimo vani u sjeni. Naši gosti su se osvježili voćem i sokovima, naučili svašta, koristili znakovni jezik i vidno zadovoljni obećali ponovo nam doći.

Plesne cipele + vibracije = plesne vještine

Udruga gluhoslijepih osoba Grada Zagreba aktivno radi na jačanju socijalnih vještina gluhoslijepih osoba. Ples je najprirodniji oblik izražavanja jer je slobodan i nesputan. Ples je ritmičko pokretanje tijela prema ritmu glazbe, pojedinačno, u parovima ili u grupi. Ples je aktivnost u kojoj mogu sudjelovati svi zainteresirani, pa tako i gluhoslijepe osobe. Gluhoslijepe osobe ne vide i ne čuju ali osjećaju vibracije koje stvara glazba, a uz podršku svojih prevoditelja mogu vrlo lako usvojiti pokrete tijela. Znači, kroz ples se mogu izraziti i komunicirati bez ijedne riječi, a kažu da je ples univerzalni jezik koji svi razumiju.

Projekt financiraju Grad Zagreb i Ministarstvo kulture i medija.

Upoznajmo Hrelić

Najdugovječniji sajam na otvorenom u Zagrebu, a ujedno i najpopularnija trgovina na otvorenom – Hrelić, svoje ime, duguje obližnjem selu koje se nalazi južnije od sajma, a iz kojeg je sajam 1970. godine premješten na današnju lokaciju.

Na Sajmišnoj cesti 8, nedaleko Jakuševca, Hrelić svoju ponudu otvara svake srijede i subote, ali dakako, nedjeljom je najpopularnije, s najvećim brojem prodavatelja, ali i posjetitelja. Osim ponude rabljenih stvari, Hrelić je mjesto na kojem Zagrepčani, a i ostali, tradicionalno kupuju i automobile.

Petrinja

Naši su članovi došli u posjet Petrinji da se sami uvjere kako grad izgleda poslije potresa koji ga je pogodio prije godinu i pol. Stručna vodičica nam je ispričala povijest Petrinje i provela nas kroz centar grada u kojem su od nekih luća ostale samo fasade, a od drugih samo ulazna vrata. Posjetili smo i novo kontejnersko naselje s kontejnerskim trgovačkim centrom. Dan je bio vruć, a put edukativan.

Predavanje o rukometu

Kako među našim članovima ima više rukometaša, zamolili smo gospođu Martina Vargek iz Hrvatskog športskog muzeja, autoricu izložbe »Tišina na sedmercu« o hrvatskim gluhim rukometašima, koja trenutno putuje zemljom, posjećujući gradova u kojima je taj sport prihvaćen u zajednici Gluhih, da našim članovima održi edukativno predavanje o tom sportu. Kako bi pripremila izložbu, gospođa Vargek ja naučila hrvatski znakovni jezik, a pobrinula se da katalog izložbe bude tiskan i na brajici. Počela je kratkom povijesti rukometa, prvo u svijetu, a potom i kod nas, da bi potom nastavila o našim gluhim rukometašima, jednim od najtrofejnijih sportskih timova u zemlji koji su se s raznih natjecanja vratili s petnaestak medalja. Na predavanje je donijela i tri rukometne lopte kao i katalog navedene izložbe, poklon našoj udruzi (samo je katalog bio poklon, ne i lopte!).

Proslava Uskrsa u Remetincu

Današnje okupljanje u Remetincu nije bilo obično druženje. Bila je to naša proslava Uskrsa! Bilo je tu igre, smijeha, nagrada,... i naravno jela i pića kojima su se pogostili naši gluhoslijepi članovi.

Nazočnima su se obratili predsjednik Udruge gluhoslijepi osoba Zagreb Josip Tonžetić i predsjednica Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir Sanja Tarczay i pozdravili ih u svoje ime i ime svojih organizacija.

Zatim su na red došle igre. Prva se sastojala u tome da se zavezanih očiju u kutiji punoj pravih i umjetnih jaja pronađe što je moguće više pravih, kokošjih jaja u određenom vremenu. U drugoj igri su se naši gluhoslijepi članovi natjecali tko će ljepše nacrtati zeca.

Okupio se velik broj članova i prijatelja uz zaposlenike Udruge.

Zahvaljujemo svim donatorima koji su nam omogućili dostojnu proslavu ovog velikog blagdana.